Mediolan

Mediolan - pierwsze wrażenie

Przyjeżdżając do Mediolanu, można mieć różne wrażenia. Zależy gdzie wysiądziemy, Mediolan może nam się wydać dość uporządkowanym zbiorem czystych i zadbanych ulic lub też zatłoczonym centrum pełnym ludzi goniących by być bardziej trendy niż jeszcze poprzedniego dnia. Z początku trudno znaleźć w tym wszystkim jakąś głębię czy smak. Mediolan nie jest bowiem typowo turystycznym miastem, jak wiele włoskich miejscowości. Nic dziwnego, Mediolan przede wszystkim centrum włoskiej gospodarki, jedno z płuc ekonomii Włoch.

Nie znaczy to jednak, że w Mediolanie nie ma nic ciekawego dla turysty. To przecież tutaj znajduje się słynna Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci. Dla fanów futbolu to kultowe miejsce ze względu na dwa słynne kluby AC Milan oraz Inter Mediolan. Miłośnicy sztuki znajdą tu wiele niesamowitych dzieł sztuki ukrytych w galeriach Mediolanu. Poszukiwacze skarbów historii będą zachwyceni takimi zabytkami jak forteca Sforzów czy katedra w Mediolanie.

Wirtualny spacer po Mediolanie

Skorzystaj z naszej trójwymiarowej interaktywnej mapy Mediolanu, żeby od razu przenieść się na ulice Mediolanu.

Kiedy najlepiej jechać?

W Mediolanie panuje klimat śródziemnomorski. Lata są upalne, zimy mgliste i wilgotne. Letnie upały w lipcu czy sierpniu mogą być nieco dokuczliwe przy intensywnym zwiedzaniu czy zakupach, ale to i tak lepsze niż chłodne zimy, które potrafią przeszywać zimnem do kości. Najlepszy okres, żeby odwiedzić Mediolan to wiosna albo wczesne lato lub jesień. Niemniej, należy od razu dodać, że właściwie każda pora jest dobra. O ile nie trafimy na wielkie upały czy deszcze, Mediolan pokaże nam wszystko to, co najlepsze o każdej porze roku.

Muzea w Mediolanie

Mediolan obfituje we wspaniałe muzea, w których przez wieki zgomadzono prawdziwe skarby. Poprzez wieki długa tradycja literacka, artystyczna, muzyczna i naukowa sprawiło, że miasto było miejscem, w którym przecinały się kultury.

Z najważniejszych muzeów na pewno należy wymienić Pinacoteca di Brera, gdzie zgromadzone są dzieła sztuki o niebywałej artystycznej wartości, czy też Zamek Sforzów (Castello Sforzesco), jeden z symboli Mediolanu. W jego muzeum znajduje się Pieta Randonini, legendarne niedokończone dzieło Michała Anioła. Ponadto w muzeum znajdują się bardzo zróżnicowane zbiory, obejmujące instrumenty muzyczne czy kolepcje sztuki egipskiej.

Warto także odnotować niewielkie prywatne muzea, świadczące o długiej tradycji prywatnych koncepcji możnych rodzin Mediolanu. Znajdują się w nich dzieła sztuki, meble, biżuteria. Mieszczą się zwykle w budynkach o znacznej wartości historycznej. Warto wspomnieć chociażby o takich obiektach jak muzeum Poldi Pezzoli, Bagatti Valsecchi, Villa Necchi-Campigli czy Boschi di Stefano.

Jakby nieco z boku muzeów poświęconych sztuce i historii pozostaję te poświęcone nauce i naturze, takie jak Muzeum Historii Naturalnej (Museum of Natural History) The ample scope of cultural museum collections also covers the naturalistic and scientific fields with the Museo di Storia Naturale (Museum of Natural History), akwarium (Acquario Civico), planetarium, Muzeum Nauki i Technologii (Museo della Scienza e della Tecnologia), poświęcone wielkiemu wynalazcy, jakim był Leonardo da Vinci i posiadające wystawy dotyczące np. transportu czy biotechnologii.

Źródła informacji

W Interencie można znaleźć dużo informacji na temat Mediolanu. Wskazujemy najważniejsze i sprawdzone.

Strony w języku polskim

Mediolan na Przewodnik-Turystyczny.pl
Architektura w Mediolanie - TOP 10
Mediolan na TravelManiacy.pl
Mediolan na TravelPalnet.pl - informacje o zabytkach, informacje praktyczne

Strony w języku angielskim:

Mediolan w Lonely Planet - renomowany przewodnik
Mediolan na WikiTravel - internetowa encyklopedia podróżnicza, informacje sporządzane i aktualizowane przez samych podróżników

Blogi i relacje


Mediolan - nie tylko Leonardo - relacja na geoblog.pl
Mediolan - w cieniu Duomo - relacja na geoblog.pl
Mediolan na podrozejozina.pl Mediolan jesienią - relacja z jednodniowej wycieczki