Bergamo

Zobacz: Galeria zdjęć Bergamo

Wstęp - poznaj Bergamo

Współczesne Bergamo to tak naprawdę dwa oddzielne miasta. Dla turystów jednak najważniejsze jest tzw. górne miasto citta alta, otoczone 5-km grubym murem. Dolne miasto (citta bassa) to raczej nowoczesne budynki i ruchliwe ulice.

Panorama Bergamo - na pierwszym planie Górne Miasto, w dole nowoczesne Bergamo

Panorama Bergamo - na pierwszym planie Górne Miasto, w dole nowoczesne Bergamo (by: Swallowed In The Sea)

Historia Bergamo

Bergamo znajduje się w miejscu starożytnego miasta Bergomorum, założonego przez celtyckie plemię Cenomanów (Cenomani). W 46 r. p.n.e. zostało przekształcone w rzymskie osiedle. Liczyło wówczas około 10 tys. mieszkańców w szczytowym okresie swojego rozwoju. Stanowiło ważny przystanek na drodze wojskowej między Friuli oraz Recją. Jego kresem było zniszczenie przez Attylę w V wieku naszej ery.

Od VI wieku Bergamo stanowiło siedzibę jednego z najważniejszych księstw północnych Włoch, razem z Brescią, Trydentem oraz Cividale. W 816 roku Karol Wielki podbił Lombardię.

Od czasów XI wieku Bergamo stanowiło samodzielną jednostkę, stanowiąc część Ligi Lombardzkiej.

Zwiedzanie Bergamo

Miasto Górne - Citta Alta

Zwiedzanie Górnego Miasta najlepiej rozpocząć od Piazza Vecchia, który przez wieki był centrum politycznym i kulturalnym miasta. Do Citta Alta warto wybrać się za pomocą kolejki linowej (liczy już ponad 120 lat) łączącej stare misto z nowoczesną częścią Bergamo. Kolejka zawiezie nas bezpośrednio na Piazza Mercato delle Scarpe, dzięki czemu zaraz po wyjściu znajdziemy się w historycznym centrum.

Panorama Citta Alta - zabytkowej części Bergamo

Panorama Citta Alta - zabytkowej części Bergamo (by: Michele Ficara Manganelli)

Stare Bergamo to przede wszystkim wąskie uliczki łączące się w cudowny sposób z większymi placami. Spacer na trasie via Gombito - via Colleoni pozwala wtopić się w atmosferę typowo średniowieczną.

Piazza Vecchia

Piazza Vecchia (by: Gloria Chang)

Via Gambita prowadzi do Piazza Vecchia, pięknego placu zbudowanego w XV wieku. Na samym placu znajduje się wiele interesujących obektów, jak choćby fontanna ufundowana przez weneckiego możnaowładcę Alvise Contarini, czy też wieża miejska z XII wieku. Warto zwrócić także uwagę na budynek miejskiej biblioteki z białą fasadą, pochodzący z XIIwieku, czy też Palazo della Ragione, którego początki sięgają wieku XII.

Zaraz la loggią ratusza znajdujemy kolejny plac - Piazza del Duomo, zdominowany przez katedrę oraz kaplicę, gdzie pochowany jest słynny kondotier Bartolomeo Calleoni. Bogato zdobione barokowe wnętrze romańskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore mieści takie skarby jak freski z XIV wieku. Znajdziemy tam też grób Gaetano Donizettiego, wielkiego muzyka.

Warto zwiedzić także muzea w Bergamo, by poznać lepiej historię miasta. Przede wszystkim mowa tu o muzeum Rocca, muzeum miejskie w byłym klasztorze św. Franciszka czy Muzeum Archeologiczne i Historii Naturalnej w kompleksie Visconti Cittadella.

Miasto Dolne - Citta Bassa

Porta Nuova stanowi centralny punkt dolnego Bergamo. Ta szeroka brama, otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami została zbudowana w XIX wieku w miejscu średniowiecznych murów miasta (zniszczonych w 1901 roku). Nowe centrum Bergamo, ukończone w 1927 roku, zostało zbudowane właśnie na tym rozległym terenie. Szeroką aleję nowego centrum stanowi Sentierone, popularne miejsce spacerów dla mieszkańców Bergamo. Prowadzi ona od Via Tasso na zachód wzdłuż Via XXS Settembre, która z kolei jest ulicą sklepów.

Bergamo - widok na Citta Bassa - dolne miasto

Bergamo - widok na Citta Bassa - dolne miasto

Na Via Tosso znajdziemy parę dobrze zachowanych budynków z XIXwieku, jak np. siedzibę władz proowincji, prefekturę oraz kościół Santo Spirito z obrazami Lotto oraz Borgognone. Przy Sentierone znajdziemy także kościół San Bartolomeo (ze słynnym ołtarzem autorstwa Lorenzo Lotto z 1516 wieku) oraz Teatr Dionizetti wraz z pomnikiem tego wielkiego muzyka.

Nowoczesne Bergamo rozwinięte wokół tego nowego centrum, oraz niektóre ze starych wiosek, które zostały założone wzdłuż głównej drogi wiodącej do Citta Alta zostały zachowane. Te miejsca są obecnie niemal tak samo żywe jak niegdyś, ze sklepami, rękodzielnikami oraz licznymi restauracjami, barami i trattoriami.

Wzdłuż Via San tomaso, jednej z dróg, które wspinają się w kierunku Citta Alta, stoi dziewiętnastowieczny budynek Accademia Carrara oraz Galeria Sztuki z ponad dwoma tysiącami dzieł sztuki z głównych europejskich i włoskich szkół. Naprzeciwko niej znajdziemy Galerię Sztuki Nowoczesnej, która często przedstawia ciekawe dzieła.